Fizjoterapia dzieci i młodzieży ma na celu kompleksową opiekę nad ich zdrowiem fizycznym, dobrym samopoczuciem oraz poprawą ruchomości. Fizjoterapeuci wspomagają rozwój ruchowy, leczą dolegliwości bólowe, wspierają aktywność ruchową, poprawiają postawę ciała umożliwiając aktywny i zdrowy styl życia.
Wizyta u fizjoterapeuty jest zawsze dobrą opcją w sytuacjach, gdy rodzic chce się jedynie upewnić, że dziecko rozwija się prawidłowo. Na konsultację do fizjoterapeuty warto przyjść przed planowanym zabiegiem lub operacją, jeśli niepokoi cię postawa dziecka, czy sposób w jaki chodzi, czy ustawia swoje stopy, jeśli zauważasz, że się garbi, ma problemy z koordynacją ruchową, bóle pleców czy kręgosłupa.
REGULAMIN
Zostaliśmy poinformowani i przyjmujemy do wiadomości, że:
Zasady rozliczeń w przypadku odwoływania zajęć:
Centrum Terapii Agnieszki Świątek zapewnia:
Przełomowa technologia potwierdzona badaniami klinicznymi
INDIBA (Innovación I+D+I Barcelona) jest zaawansowanym systemem terapeutycznym, stosowanym w fizjoterapii. Wykorzystuje zjawisko diatermii, czyli zastosowania wysokiej częstotliwości fal radiowych do generowania ciepła w tkankach. Podczas korzystania z zabiegu dochodzi do zwiększonego przepływu krwi, poprawy mikrokrążenia oraz redukcji stanów zapalnych i obrzęków. INDIBA ma szerokie zastosowanie i może zostać wdrożona jako element rekonwalescencji po urazach mięśni i stawów, przy zwiększonym napięciu mięśniowym, przy problemach bólowych, przy terapii blizn, problemach z nietrzymaniem moczu, do rewitalizacji pochwy oraz w zabiegach beauty. Zastosowanie technologii INDIBA pomaga w redukcji bólu i działa rozluźniająco na tkanki mięśniowe, wpływa na poprawę elastyczności, mobilności oraz estetyki blizn, stymuluje procesy gojenia i regeneracji skóry. Jest to bezbolesna i nieinwazyjna metoda, która może być także stosowana u dzieci i młodzieży. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, rozruszniki serca, implanty elektroniczne, a także zakrzepowe zapalenie żył.
Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz skierowana do osób ze skoliozą i wadami postawy
TERAPIA FITS - Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS) - to metoda skierowana do pacjentów obciążonych wadami postawy oraz cierpiących z powodu skrzywień kręgosłupa (skoliozy). Metodę wyróżnia trójwymiarowe podejście w korekcji zniekształceń kręgosłupa. W terapii wykorzystywane są specjalistyczne techniki, ćwiczenia i aparaty, które działają w trzech płaszczyznach przestrzennych (sagitalnej, frontalnej i poprzecznej) w celu przywrócenia naturalnej krzywizny kręgosłupa.FITS ma na celu nie tylko korygowanie wad postawy, ale przede wszystkim przywracanie i utrzymanie funkcjonalności całego organizmu. Głównym założeniem FITS jest uświadomienie pacjentowi istniejących deformacji kręgosłupa i tułowia oraz nauka korekcji skoliozy. Terapia obejmuje pracę na wzorcach postawy, które występują w życiu codziennym, ćwiczeniach rozciągających, asymetrycznych, oddechowych oraz naukę prawidłowej stabilizacji tułowia i obciążania stóp. Terapia FITS wymaga aktywnego zaangażowania pacjenta oraz jego rodziny w procesie terapeutycznym.
Inaczej plastrowanie dynamiczne to popularna i skuteczna metoda terapeutyczna
Kinesiotaping jest bardzo popularną i skuteczną metodą wspomagającą stosowaną w fizjoterapii. Metoda kinesiotapingu , tzw. plastrowanie dynamiczne, polega na aplikacji elastycznych taśm na ciało w celu wsparcia i poprawy funkcji mięśni, stawów i tkanek. Działanie tej metody powoduje uregulowanie napięcia mięśniowego, a tym samym zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły w miejscu nałożenia taśmy. Poprzez odpowiednie aplikacje taśm, kinesiotaping może wpływać na poprawę postawy ciała i biomechaniki, co jest istotne w terapii i rehabilitacji. Aplikacja plastrem w żaden sposób nie ogranicza codziennego funkcjonowania.
Terapia ruchem to ważny element fizjoterapii przywracający kontrolę nad ciałem
Ćwiczenia ogólnorozwojowe to istotny element fizjoterapii. Polega na terapeutycznym wykorzystaniu ruchu w celu poprawy funkcji motorycznych, siły mięśniowej, elastyczności i koordynacji ruchowej. Fizjoterapeuta pracuje z pacjentem wykorzystując różnorodne techniki, ćwiczenia i zabawy, które stymulują rozwój motoryczny i poprawiają funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego. Metoda ta może być stosowana w przypadku pacjentów z różnymi zaburzeniami, wadami postawy, uszkodzeniami narządu ruchu, a także w celu poprawy ogólnej sprawności fizycznej.
Szczególnie skuteczna u niemowląt i dzieci z zaburzeniami neurologicznymi
Celem fizjoterapii metodą Vojty jest poprawa kontroli posturalnej, koordynacji ruchowej, równowagi i funkcji mięśniowej u dziecka. Metoda Vojty jest szczególnie skuteczna u niemowląt i dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak mózgowe porażenie dziecięce, opóźnienie rozwoju ruchowego czy zaburzenia tonusu mięśniowego. Terapia niemowląt metodą Vojty polega na torowaniu odruchów i dążeniu do odbudowania utraconych lub zaburzonych wskutek schorzenia wzorów ruchowych. Metodę Vojty stosuje się zarówno u niemowląt przed ukończeniem pierwszego roku życia, jak i dzieci starszych.
Terapia manualna tkanek przywracająca ich mobilność i elastyczność
Mobilizacja tkanek to rodzaj terapii manualnej/masażu polegający na delikatnym manipulowaniu tkankami bliznowatymi w celu zmiękczenia, rozciągnięcia i poprawy elastyczności blizny. Może obejmować ruchy rozciągające, przesuwanie i pociąganie tkanki bliznowatej. Mobilizacja blizny w przypadku dużych blizn pooperacyjnych czy pourazowych (zwłaszcza po rozległych oparzeniach) sprawia, że blizna staje się bardziej elastyczna i miękka. Zmniejsza się ryzyko powstawania przykurczów, czyli nadmiernego napinania się skóry w czasie fazy przebudowy, co prowadzi niekiedy do problemów z poruszaniem tą częścią ciała, na której znajduje się blizna. Badania pokazują, że delikatny ucisk blizny w czasie masażu zmniejsza ryzyko nadmiernej produkcji włókien kolagenowych.
Bezbolensa i skuteczna fizjoterapia niemowląt
Celem metody NDT-Bobath (Neurodevelopmental Treatment) jest osiągnięcie maksymalnego potencjału rozwojowego, poprawa jakości ruchu i funkcjonowania pacjenta oraz zwiększenie niezależności i samodzielności. Terapia obejmuje wpływanie na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego, hamowanie nieprawidłowych odruchów oraz wyzwalanie ruchów w formie zbliżonej do prawidłowych, a także wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach. Terapeuta ćwiczy całe ciało, a nie porusza wybranymi kończynami, dzięki czemu dostarcza odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, a pacjent jest dynamicznie aktywizowany. Terapia metodą NDT-Bobath jest bezbolesna.
Skuteczna i nieinwazyjna metoda terapii manualnej z wykorzystaniem narzędzi
Pinoterapia to metoda, która opiera się na stymulacjach odpowiednich obszarów na skórze człowieka za pomocą narzędzi, które powodują pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera odpowiednie informacje z mózgu, a to prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu. W terapii stosowane są specjalne mosiężne narzędzia - piny i katy. Pinoterapia może być wykonywana jedynie przez certyfikowanych fizjoterapeutów. Ma pozytywny wpływ na cały organizm człowieka zarówno na jego sferę fizyczną, jak i psychiczną. Przynosi długotrwałą ulgę w bólu, poprawia ruchomość stawów i zmniejsza widoczność blizn.
To kompleksowa terapia, która charakteryzuje sie holistycznym podejściem do pacjenta
Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, to metoda oparta na zasadach neurofizjologicznych, która pomaga w odzyskiwaniu utraconych lub rozwijaniu zaburzonych umiejętności ruchowych. Proces ten polega na łączeniu informacji proprioceptywnych, czyli bodźców generowanych przez specjalne receptory w mięśniach, które reagują na ruch, z bodźcami pochodzącymi z otoczenia dziecka, takimi jak dotyk, wzrok, słuch czy równowaga. To połączenie bodźców pomaga w lepszym kontrolowaniu i koordynowaniu ruchów. W praktyce fizjoterapeuta wykorzystuje różne techniki, takie jak mobilizacja, rozciąganie, wzmacnianie mięśni oraz wykorzystywanie specjalnych wzorców ruchowych, które angażują różne grupy mięśniowe. To pomaga w przywracaniu zdolności ruchowych, poprawie kontroli nad ciałem i zwiększeniu funkcjonalności.
Oklejanie ciała i zabezpieczanie stawów specjalną, nierozciągliwą taśmą
Polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalną, nierozciągliwą taśmą. Najczęściej oklejane są miejsca w obrębie wybranego stawu. Dzięki temu staw ten jest zabezpieczony oraz ustabilizowany. Ma to znaczenie nie tylko w prewencji, ale i leczeniu niektórych kontuzji stawowych. Istotnym aspektem stosowania tej metody jest zmiana kierunku działania siły mięśnia. Działa na zasadzie ortezy lub stabilizatora.
Celowane i bezpieczne techniki wspomagające ruchomość ciała
Terapia manualna w fizjoterapii jest metodą pracy, która wykorzystuje różnorodne techniki manualne w celu przywrócenia prawidłowego zakresu ruchu, poprawy funkcji motorycznych i zwiększenia siły mięśniowej oraz redukcji bólu u pacjentów z różnymi zaburzeniami i deficytami. W trakcie terapii manualnej fizjoterapeuta może stosować różne techniki, takie jak: mobilizacja stawów, masaż i ucisk w celu rozluźnienia napiętych mięśni, poprawy krążenia i zmniejszenia bólu, manipulacje tkanek miękkich, takich jak mięśnie, więzadła czy powięzi, w celu poprawy elastyczności i mobilności, terapia punktów spustowych oraz techniki mobilizacji nerwów.
Kompleksowa metoda leczenia i poprawy funkcjonowania stóp
Trójwymiarowa Manualna Terapia Stóp to specjalna metoda fizjoterapii, która skupia się na kompleksowym podejściu do leczenia i poprawy funkcjonowania stóp. W trójwymiarowej manualnej terapii stóp fizjoterapeuta wykonuje różne manipulacje i techniki, które mają na celu poprawę równowagi mięśniowej, stabilizację stóp oraz przywrócenie ich prawidłowego ustawienia i ruchu. Często stosuje się techniki mobilizacji stawów, rozciąganie tkanek miękkich, masaż i terapię napięciową w połączeniu z funkcjonalnym bandażowaniem lub kinesiotapingiem. Głównym celem tej metody jest przywrócenie prawidłowej funkcji stóp, co ma pozytywny wpływ na cały układ mięśniowo-szkieletowy, redukcja bólu, poprawa chodu i równowagi oraz zwiększenie ogólnej wydolności ruchowej. Stosowana w przypadku różnych schorzeń i problemów, takich jak płaskostopie, stopa koślawa, przeciążenia stawów i tkanek, urazy czy dysfunkcje biomechaniczne.
Indywidualne wkładki projektowane na podstawie badania komputerowego i manualnego
Fizjoterapia z zastosowaniem wkładek ortopedycznych polega na wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych i dopasowanych wkładek w celu poprawy biomechaniki stóp i równoważenia obciążenia. Celem zastosowania tej metody jest poprawa funkcjonowania stóp, redukcja bólu, korekcja wad postawy oraz zapobieganie kontuzjom. Fizjoterapeuta przeprowadza dokładną ocenę stóp, analizuje postawę i biomechanikę, oraz identyfikuje ewentualne problemy czy wady postawy. Na podstawie wyników badania fizjoterapeuta projektuje i dobiera odpowiednie wkładki ortopedyczne, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
TERMOPLASTYCZNE WKŁADKI ORTOPEDYCZNE ICB MEDICAL
Termoplastyczne wkładki ortopedyczne ICB o podwójnej gęstości ograniczają pronację poprzez zapewnienie prawidłowego podparcia dla stopy, pozwalając na przywrócenie ogólnej równowagi ciała i kontroli tkanek miękkich, usuwając naprężenia w kończynach dolnych i kompensacje w górnych partiach ciała, co w efekcie powoduje ustąpienie bólu. Można je również stosować profilaktycznie, w celu zapobiegania dalszemu zużywaniu się stawów. Szczególną zaletą tych wkładek jest fakt, że pacjent otrzymuje gotowy produkt już na koniec wizyty. Można je także w ciągu użytkowania modyfikować niemalże dowolnie. Wkładki te polecamy wszystkim pacjentom, szczególnie z koślawością i płaskostopiem.
WKŁADKI ORTOPEDYCZNE 3D W TECHNOLOGII CAD/CAM
Wkładki do butów w technologii CAD/CAM projektowane są w oparciu o badania komputerowe i funkcjonale stóp. Dzięki możliwości cyfrowego projektowania, możemy osiągnąć dowolny kształt wkładki w oparciu o dokładne badanie stopy, co gwarantuje indywidualizację projektu, a za tym dokładność i celowość we wspomaganiu leczenia schorzenia lub wady. Szczególnie polecamy tę metodę dla małych dzieci, osób z dużą koślawością oraz specjalnymi problemami stóp.