Fizjoterapia urologiczna to dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dysfunkcji mięśni dna miednicy oraz narządów w obrębie miednicy mniejszej. Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga w łagodzeniu problemów takich jak, rozejście mięśnia prostego brzucha, nietrzymanie moczu, bolesność przy współżyciu, problemach z erekcją. Fizjoterapeuta urologiczny pomoże w przygotowaniu do operacji urologicznej i w szybszym dojściu do formy po.
Warto zgłosić się do fizjoterapeuty urologicznego na profilaktyczną konsultację oraz jeśli masz zaplanowaną operację lub jesteś po operacji urologicznej, zauważasz jakiekolwiek problemy związane z funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego, lub mięśniami dna miednicy lub związanymi z nimi dolegliwościami, takimi jak: wysiłkowe nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, ból i dyskomfort w okolicy miednicy, problemy z erekcją czy bolesne współżycie.
REGULAMIN
Zostaliśmy poinformowani i przyjmujemy do wiadomości, że:
Zasady rozliczeń w przypadku odwoływania zajęć:
Centrum Terapii Agnieszki Świątek zapewnia:
Przełomowa technologia potwierdzona badaniami klinicznymi
INDIBA (Innovación I+D+I Barcelona) jest zaawansowanym systemem terapeutycznym, stosowanym w fizjoterapii. Wykorzystuje zjawisko diatermii, czyli zastosowania wysokiej częstotliwości fal radiowych do generowania ciepła w tkankach. Podczas korzystania z zabiegu dochodzi do zwiększonego przepływu krwi, poprawy mikrokrążenia oraz redukcji stanów zapalnych i obrzęków. INDIBA ma szerokie zastosowanie i może zostać wdrożona jako element rekonwalescencji po urazach mięśni i stawów, przy zwiększonym napięciu mięśniowym, przy problemach bólowych, przy terapii blizn, problemach z nietrzymaniem moczu, do rewitalizacji pochwy oraz w zabiegach beauty. Zastosowanie technologii INDIBA pomaga w redukcji bólu i działa rozluźniająco na tkanki mięśniowe, wpływa na poprawę elastyczności, mobilności oraz estetyki blizn, stymuluje procesy gojenia i regeneracji skóry. Jest to bezbolesna i nieinwazyjna metoda, która może być także stosowana u dzieci i młodzieży. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, rozruszniki serca, implanty elektroniczne, a także zakrzepowe zapalenie żył.
Inaczej plastrowanie dynamiczne to popularna i skuteczna metoda terapeutyczna
Kinesiotaping jest bardzo popularną i skuteczną metodą wspomagającą stosowaną w fizjoterapii. Metoda kinesiotapingu , tzw. plastrowanie dynamiczne, polega na aplikacji elastycznych taśm na ciało w celu wsparcia i poprawy funkcji mięśni, stawów i tkanek. Działanie tej metody powoduje uregulowanie napięcia mięśniowego, a tym samym zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły w miejscu nałożenia taśmy. Poprzez odpowiednie aplikacje taśm, kinesiotaping może wpływać na poprawę postawy ciała i biomechaniki, co jest istotne w terapii i rehabilitacji. Aplikacja plastrem w żaden sposób nie ogranicza codziennego funkcjonowania.
Phenix Liberty
Phenix Liberty to francuskie urządzenie zawierające EMG Biofeedback i elektrostymulację w jednym.
Jest jednym z największych osiągnięć współczesnej telemedycyny w obszarze fizjoterapii uroginekologicznej.
Daje szerokie możliwości wykonania pogłębionej diagnostyki i celowanej terapii mięśni będących w dysfunkcji. Z zachowaniem najwyższego komfortu i bezpieczeństwa pacjentów można wykonywać badanie nie tylko w pozycji leżącej, ale także na stojąco i w ruchu, w trakcie wykonywania różnych ćwiczeń. Dzięki EMG Biofeedback pacjent widzi na ekranie komputera pracę swoich mięśni, np. mięśni dna miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha. Dzięki temu może łatwiej zrozumieć i nauczyć się jak, i w którym momencie oraz z jaką intensywnością aktywować dane mięśnie.
Pozwala to na odbudowanie świadomości swojego ciała oraz reedukację prawidłowej ścieżki aktywacji mięśniowej, np. przy kaszlu, przy podnoszeniu albo przy wykonywaniu konkretnego ćwiczenia w treningu wzmacniającym. Dzięki elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej w bezpieczny i efektywny sposób można pobudzić do pracy bardzo osłabione lub wręcz „wyłączone” mięśnie. Elektrostymulacja pozwala na regenerację uszkodzonego unerwienia i wzmocnienie siły mięśni, a także pomaga zlokalizować poszczególne mięśnie i kontrolować ich skurcz w świadomy sposób. Dzięki Phenix Liberty w prosty i obiektywny sposób można sprawdzać postępy terapii.
Phenix Liberty jest skuteczny w terapii osłabionego, mało aktywnego dna miednicy np. po porodzie, hipertonicznego dna miednicy, obniżenia narządów miednicy mniejszej, bolesnego współżycia, różnych form nietrzymania moczu, po operacjach urologicznych i ginekologicznych, w terapii pacjentów ortopedycznych i neurologicznych.
Celowane i bezpieczne techniki wspomagające ruchomość ciała
Terapia manualna w fizjoterapii jest metodą pracy, która wykorzystuje różnorodne techniki manualne w celu przywrócenia prawidłowego zakresu ruchu, poprawy funkcji motorycznych i zwiększenia siły mięśniowej oraz redukcji bólu u pacjentów z różnymi zaburzeniami i deficytami. W trakcie terapii manualnej fizjoterapeuta może stosować różne techniki, takie jak: mobilizacja stawów, masaż i ucisk w celu rozluźnienia napiętych mięśni, poprawy krążenia i zmniejszenia bólu, manipulacje tkanek miękkich, takich jak mięśnie, więzadła czy powięzi, w celu poprawy elastyczności i mobilności, terapia punktów spustowych oraz techniki mobilizacji nerwów.