Dla dorosłych | Fizjoterapia urologiczna

Przed i po operacji

Fizjoterapia urologiczna jest kluczowym elementem powrotu do sprawności po operacjach urologicznych. Jeśli przygotowujesz się do zabiegu usunięcia prostaty lub innej operacji w obrębie miednicy mniejszej, fizjoterapia urologiczna może znacznie skrócić czas dochodzenia do formy oraz pomoże w odzyskaniu kontroli nad pęcherzem i zwieraczami.

Ikona gwiazdy Ikona gwiazdy Ikona gwiazdy Ikona gwiazdy Ikona gwiazdy
Średnia ocena
4,95

Fizjoterapia urologiczna może znacząco wpłynąć na poprawę komfortu i funkcjonalności ciała zarówno przed, jak i po operacjach urologicznych

Na czym polega?

Fizjoterapia urologiczna obejmuje zarówno przygotowanie do operacji, jak i proces rehabilitacji po zabiegu. Jeśli masz możliwość udaj się do fizjoterapeuty urologicznego jeszcze przed planowanym zabiegiem, albo rozpocznij fizjoterapię bezpośrednio po operacji.

Podczas przygotowania do operacji fizjoterapeuta skupia się na edukacji pacjenta na temat zmian, które nastąpią w jego ciele po operacji, przekazuje instrukcje jak dbać o bliznę, uczy jak wzmacniać mięśnie dna miednicy oraz pokazuje techniki oddechowe i ruchowych, aby wspomóc zdrowe krążenie i uniknąć potencjalnych problemów pooperacyjnych. Po operacji izjoterapeuta pracuje nad minimalizowaniem bólu i obrzęków poprzez terapię manualną z użyciem technologii INDIBA, poprawą kontroli mięśniowej w obszarze miednicy, co może wpłynąć pozytywnie na funkcję seksualną, nietrzymanie moczu i stolca. Naszym celem jest zapewnienie mężczyznom wsparcia oraz przywrócenie im jakości życia. 

Cennik usług

Konsultacja z fizjoterapeutą urologicznym z diagnostyką USG/45 min
350 zł
Kolejne wizyty u fizjoterapeuty urologicznego/45 min
300 zł
Zabieg z użyciem technologii INDIBA (m.in. w terapii blizn, rozejściu mięśnia prostego)/45 min
350 zł
Zasady rezerwacji wizyt

REGULAMIN

Zostaliśmy poinformowani i przyjmujemy do wiadomości, że:

  1. Centrum Terapii Agnieszki Świątek może odstąpić od umowy o realizacji zajęć indywidualnych w sytuacji: a) Co najmniej dwukrotnego niestawienia się przez dziecko na wyznaczone terminy zajęć bez uprzedniego powiadomienia przez rodzica o nieobecności b) nierealizowania zaleceń terapeuty c) niestosowania się co do innych ustaleń z terapeutą w szczególności dotyczących informowania terapeuty o zmianach stanu funkcjonowania dziecka, zmianach w grafiku zajęć dziecka itp. d) niewnoszenia terminowych opłat za uczestnictwo dziecka w indywidualnych zajęciach.
  2. Zajęcia indywidualne mają charakter wspomagający rozwój dziecka.
  3. Rodzice/opiekunowie są zobowiązani udzielić terapeucie wszelkich niezbędnych informacji na temat zdrowia, rozwoju psychomotorycznego i sytuacji środowiskowej dziecka.
  4. Za bezpieczeństwo dziecka oczekującego na zajęcia odpowiadają rodzice/opiekunowie.
  5. Terapeuta ma prawo odmówić prowadzenia terapii chorego dziecka ze względu na zagrożenie dla zdrowia własnego i pozostałych pacjentów.
  6. Rodzice /opiekunowie zobowiązują się odbierać dziecko w ustalonym czasie po zakończeniu terapii.
  7. Terapeuci nie ponoszą odpowiedzialności za dzieci nieodebrane przez rodziców/opiekunów po zakończeniu terapii.
  8. W przypadku spóźnienia się dziecka na zajęcia, terapeuta nie ma obowiązku ich przedłużenia.
  9. Odpłatność za zajęcia cykliczne uiszcza się z góry za cały miesiąc w pierwszym tygodniu każdego miesiąca w/g cennika zajęć gotówką, kartą w recepcji lub na konto: 72 1090 1883 0000 0001 1397 2430 Pro-Gym Agnieszka Świątek . W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko dziecka ora za jaki okres opłata jest wnoszona. W przypadku nieuregulowania płatności w terminie, Gabinet ma prawo odmówić przeprowadzenia zajęć.
  10. Rodzic ma obowiązek na początku miesiąca zgłosić terapeucie planowane nieobecności dziecka (planowane wyjazdy, urlopy) i uzgodnić z terapeutą ewentualne przesunięcie zajęć.
  11. W przypadku niemożności uzgodnienia zastępczych terminów kwota wpłaty zostanie pomniejszona o pełną wartość zajęć zgłoszonych jako odwołane.
  12. W Centrum Terapii Agnieszki Świątek w pomieszczeniach, których odbywają się zajęcia terapeutyczne, na korytarzach, schodach są zainstalowane kamery, jako narzędzie niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczestników terapii i pracowników, osób współpracujących z Centrum. Obszary objęte monitoringiem są oznakowane w sposób niebudzący wątpliwości. Urządzenia rejestrują jedynie obraz, z wyłączeniem rejestracji dźwięku.

Zasady rozliczeń w przypadku odwoływania zajęć:

  1. rodzic ma prawo odwołać zajęcia bez ponoszenia opłat nie później niż do godz. 18.00 dnia poprzedzającego terapie, telefonicznie , najlepiej jednak przez sms na nr: 733 383 883. Opłata za zajęcia odwołane w dniu terapii nie podlega zwrotowi
  2. częste odwoływanie cyklicznie zaplanowanych wizyt skutkuje utratą stałego terminu zajęć terapeutycznych
  3. przypadki zdarzeń losowych uniemożliwiających udział dziecka w zajęciach będą rozpatrywane indywidualnie.

Centrum Terapii Agnieszki Świątek zapewnia:

  • Niezbędne pomoce edukacyjne do prowadzenia zajęć indywidualnych na terenie tutejszego Gabinetu.
  • Przekazywanie informacji zwrotnych na temat przebiegu zajęć (jeśli jest to wskazane w obecności dziecka).
  • Przekazanie zaleceń wraz z instruktażem dla rodziców i innych osób pracujących z dzieckiem (jeśli jest to spotkanie poza zajęciami indywidualnymi z dzieckiem, wizyta taka jest dodatkowo odpłatna).
  • Na prośbę placówki, pod opieką której znajduje się dziecko i za zgodą rodziców omawianie z nauczycielem / terapeutą aktualnego stanu funkcjonowania dziecka.
  • Na prośbę rodziców pisanie opinii (w zależności od zakresu opinii świadczenie zawsze jest dodatkowo odpłatne).
  • Doraźne konsultacje telefoniczne dotyczące realizacji zaleceń terapeutycznych.
  • Badania diagnostyczne dziecka ( diagnoza SI, diagnoza logopedyczna) są wykonywane poza zajęciami i są dodatkowo odpłatne.

 

Dlaczego warto?

  • przygotujesz ciało do zabiegu
  • dowiesz się jak dbać o ciało i bliznę po operacji
  • szybciej zregenerujesz ciało po zabiegu
  • zminimalizujesz ból i obrzęki po operacji
  • poprawisz kontrolę nad mięśniami, co jest szczególnie ważne w przypadku nietrzymania moczu czy zaburzeń erekcji
  • zwiększysz kontrolę nad funkcją układu moczowo-płciowego
  • poprawisz jakość życia

Nasi specjaliści

Jak przygotować się do wizyty?

  • przynieś dokumentację medyczną (badania, wypis ze szpitala,wcześniejsze urazy, operacje etc.)
  • ubierz wygodny strój
  • zadbaj, aby pęcherz był wypełniony w 80%

Metody pracy

Indiba

Przełomowa technologia potwierdzona badaniami klinicznymi

Czytaj więcej

INDIBA (Innovación I+D+I Barcelona) jest zaawansowanym systemem terapeutycznym, stosowanym w fizjoterapii. Wykorzystuje zjawisko diatermii, czyli zastosowania wysokiej częstotliwości fal radiowych do generowania ciepła w tkankach. Podczas korzystania z zabiegu dochodzi do zwiększonego przepływu krwi, poprawy mikrokrążenia oraz redukcji stanów zapalnych i obrzęków. INDIBA ma szerokie zastosowanie i może zostać wdrożona jako element rekonwalescencji po urazach mięśni i stawów, przy zwiększonym napięciu mięśniowym, przy problemach bólowych, przy terapii blizn, problemach z nietrzymaniem moczu, do rewitalizacji pochwy oraz w zabiegach beauty. Zastosowanie technologii INDIBA pomaga w redukcji bólu i działa rozluźniająco na tkanki mięśniowe, wpływa na poprawę elastyczności, mobilności oraz estetyki blizn, stymuluje procesy gojenia i regeneracji skóry. Jest to bezbolesna i nieinwazyjna metoda, która może być także stosowana u dzieci i młodzieży. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, rozruszniki serca, implanty elektroniczne, a także zakrzepowe zapalenie żył.

Kinesiotaping

Inaczej plastrowanie dynamiczne to popularna i skuteczna metoda terapeutyczna

Czytaj więcej

Kinesiotaping jest bardzo popularną i skuteczną metodą wspomagającą stosowaną w fizjoterapii. Metoda kinesiotapingu , tzw. plastrowanie dynamiczne, polega na aplikacji elastycznych taśm na ciało w celu wsparcia i poprawy funkcji mięśni, stawów i tkanek. Działanie tej metody powoduje uregulowanie napięcia mięśniowego, a tym samym zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły w miejscu nałożenia taśmy. Poprzez odpowiednie aplikacje taśm, kinesiotaping może wpływać na poprawę postawy ciała i biomechaniki, co jest istotne w terapii i rehabilitacji. Aplikacja plastrem w żaden sposób nie ogranicza codziennego funkcjonowania.

Biofeedback aparat PHENIX

Phenix Liberty

Phenix Liberty to francuskie urządzenie zawierające EMG Biofeedback i elektrostymulację w jednym.

Czytaj więcej

Jest jednym z największych osiągnięć współczesnej telemedycyny w obszarze fizjoterapii uroginekologicznej.

Daje szerokie możliwości wykonania pogłębionej diagnostyki i celowanej terapii mięśni będących w dysfunkcji. Z zachowaniem najwyższego komfortu i bezpieczeństwa pacjentów można wykonywać badanie nie tylko w pozycji leżącej, ale także na stojąco i w ruchu, w trakcie wykonywania różnych ćwiczeń. Dzięki EMG Biofeedback pacjent widzi na ekranie komputera pracę swoich mięśni, np. mięśni dna miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha. Dzięki temu może łatwiej zrozumieć i nauczyć się jak, i w którym momencie oraz z jaką intensywnością aktywować dane mięśnie.

Pozwala to na odbudowanie świadomości swojego ciała oraz reedukację prawidłowej ścieżki aktywacji mięśniowej, np. przy kaszlu, przy podnoszeniu albo przy wykonywaniu konkretnego ćwiczenia w treningu wzmacniającym. Dzięki elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej w bezpieczny i efektywny sposób można pobudzić do pracy bardzo osłabione lub wręcz „wyłączone” mięśnie. Elektrostymulacja pozwala na regenerację uszkodzonego unerwienia i wzmocnienie siły mięśni, a także pomaga zlokalizować poszczególne mięśnie i kontrolować ich skurcz w świadomy sposób. Dzięki Phenix Liberty w prosty i obiektywny sposób można sprawdzać postępy terapii.

Phenix Liberty jest skuteczny w terapii osłabionego, mało aktywnego dna miednicy np. po porodzie, hipertonicznego dna miednicy, obniżenia narządów miednicy mniejszej, bolesnego współżycia, różnych form nietrzymania moczu, po operacjach urologicznych i ginekologicznych, w terapii pacjentów ortopedycznych i neurologicznych.

Terapia manualna

Celowane i bezpieczne techniki wspomagające ruchomość ciała

Czytaj więcej

Terapia manualna w fizjoterapii jest metodą pracy, która wykorzystuje różnorodne techniki manualne w celu przywrócenia prawidłowego zakresu ruchu, poprawy funkcji motorycznych i zwiększenia siły mięśniowej oraz redukcji bólu u pacjentów z różnymi zaburzeniami i deficytami. W trakcie terapii manualnej fizjoterapeuta może stosować różne techniki, takie jak: mobilizacja stawów, masaż i ucisk w celu rozluźnienia napiętych mięśni, poprawy krążenia i zmniejszenia bólu, manipulacje tkanek miękkich, takich jak mięśnie, więzadła czy powięzi, w celu poprawy elastyczności i mobilności, terapia punktów spustowych oraz techniki mobilizacji nerwów.

Najczęstsze pytania

Czy powinienem rozpocząć fizjoterapię urologiczną już przed planowaną operacją?
Rozpoczęcie fizjoterapii urologicznej przed planowaną operacją to korzystna decyzja, która może wpłynąć pozytywnie na Twój proces dochodzenia do formy i zdrowia po zabiegu. Fizjoterapeuta przygotuje cię i nauczy jak dbać o ciało i bliznę, nauczy jak wzmacniać mięśnie dna miednicy oraz pokaże techniki oddechowe i ruchowe, aby wspomóc zdrowe krążenie i uniknąć potencjalnych problemów pooperacyjnych.
Czy fizjoterapeuta może pomóc mi w pooperacyjnym nietrzymaniu moczu lub zaburzeniach erekcji?
Tak, fizjoterapeuta urologiczny może być bardzo pomocny w przypadku pooperacyjnego nietrzymania moczu oraz zaburzeń erekcji. Specjalista ten posiada wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu pracować z pacjentami w celu poprawy funkcji mięśni dna miednicy oraz innych aspektów związanych z układem moczowo-płciowym. W Centrum Terapii Agnieszki Świątek pracujemy metodą EMG Biofeedback z aparatem Phenix oraz technologią INDIBA, które znacznie skracają czas do odzyskania kontroli nad trzymaniem moczu oraz poprawiają funkcje seksualne.

Umów się na konsultację i sprawdź, jak możemy pomóc Tobie lub Twoim bliskim