KANGUREK

Fizjoterapia niemowląt

fizjoterapia-niemowląt-warszawa Fizjoterapia niemowląt ma na celu wspieranie prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka od pierwszych tygodni życia. W przypadku niemowląt i małych dzieci między innymi rekomendowane są dwie metody fizjoterapii:

  • metoda NDT-Bobath
  • metoda Vojty.

NDT-Bobath

Fizjoterapia niemowląt metodą NDT-Bobath koncentruje się na usprawnieniu ruchowym poprzez eliminowanie nieprawidłowych odruchów i właściwy wpływ na napięcie mięśniowe. Stosuje się ją u niemowląt i dzieci z deficytami neurologicznymi. Zadaniem terapii jest dostarczenie prawidłowych doznań czuciowych i ruchowych, a jej celem pomoc dziecku we wszechstronnym rozwoju i uzyskaniu niezależności w życiu.

Vojta

Terapia niemowląt metodą Vojty polega na torowaniu odruchów i dążeniu do odbudowania utraconych lub zaburzonych wskutek schorzenia wzorów ruchowych. Metodę Vojty stosuje się zarówno u niemowląt przed ukończeniem pierwszego roku życia, jak i dzieci starszych.

Kiedy należy udać się z niemowlęciem do fizjoterapeuty?

Obserwując niepokojące symptomy, rodzic powinien zgłosić się do fizjoterapeuty dziecięcego w celu dobycia konsultacji, postawienia diagnozy, a w razie potrzeby rozpoczęcia terapii.

Wskazaniem do wizyty w gabinecie może być:

  • stałe zaciskanie obu rączek lub jednej,
  • nadmierne odginanie główki lub całego ciała do tyłu,
  • układanie główki tylko w jedną stronę,
  • trudności z podporem,
  • brak zainteresowania otoczeniem,
  • obserwowane przez rodzica opóźnienie rozwoju motorycznego dziecka.

Rola rodzica w fizjoterapii niemowląt i małych dzieci

Podstawą skutecznej rehabilitacji jest zaangażowanie rodzica w pracę z dzieckiem. Bardzo ważną rolę odgrywają tu zajęcia z wykwalifikowanym fizjoterapeutą dziecięcym. Nie należy jednak umniejszać wagi regularnym ćwiczeniom dziecka w domu. Za ich inicjację i koordynację odpowiada rodzic lub opiekun dziecka.

W naszej pracy ściśle współpracujemy z rodzicami. Uczymy ich tego, jak prawidłowo pracować z dzieckiem i jak postępować na co dzień, aby wzmacniać efektywność terapii. Dzięki szerokiej wiedzy i doświadczeniu wspieramy również rodziców w codziennej opiece i pielęgnacji niemowlęcia.

Fizjoterapia niemowląt – Warszawa

Fizjoterapia niemowląt zajmuje ważną rolę w naszej ofercie terapeutycznej. Usługi związane z diagnostyką i terapią niemowląt oraz małych dzieci kierujemy do mieszkańców Warszawy i okolicy. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.